Blog

Inspiracje, a proces projektowania

Jak skutecznie stymulować swoją wyobraźnię? Nie ma na to oczywiście złotego przepisu. Wena przychodzi i odchodzi, czasem pojawia się niespodziewanie. W tym artykule opiszę, w jaki sposób skutecznie zainspirować się do kreatywnego działania, korzystając ze wszelkich, często nieoczywistych narzędzi.

Jak zwiększyć swoją kreatywność i zadbać o wenę?

Jak skutecznie stymulować swoją wyobraźnię? Nie ma na to oczywiście złotego przepisu. Wena przychodzi i odchodzi, czasem pojawia się niespodziewanie. W tym artykule opiszę, w jaki sposób skutecznie zainspirować się do kreatywnego działania, korzystając ze wszelkich, często nieoczywistych narzędzi.

1. Nastrój

Na początek warto zadbać o dobry nastrój – aromatyczna kawa, odpowiednia muzyka i przyjemna przestrzeń potrafią na starcie stworzyć atmosferę sprzyjającą powstawaniu dobrych pomysłów. Skorzystaj z ciekawych ofert przestrzeni typu Open Space, znajdź swoją ulubioną kawiarnię w mieście lub zorganizuj sobie specjalną przestrzeń w domu. Zadbaj o to, aby mieć pod ręką nie tylko komputer, tablet i telefon, ale też coś, co czasem odwróci twój wzrok, pozwoli Ci odpocząć, oderwać się na chwilę. W pracy grafika nie ma nic gorszego, od nieustannego patrzenia w monitor komputera – po kilku godzinach takiej pracy organizm często sam się zniechęca, co ma bardzo duży wpływ na to w jaki sposób myślimy.

Inspiracje, a proces projektowania

2. Ludzie

Rozpocząłeś projekt, wydawało Ci się, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale w pewnym momencie utknąłeś? Nie bój się rozmów z innymi ludźmi. Izolacja jest dobra, jeśli musimy się skoncentrować na konkretnych zadaniach, ale podczas zbierania informacji, szukania inspiracji czy rozterek związanych z projektem rozmowa z drugą osobą (niekoniecznie z branży) potrafi zdziałać cuda. Wena atakuje znienacka, czasem błaha uwaga, z którą się nie do końca zgadzasz, potrafi uruchomić wyobraźnię. Poznawaj ciekawych ludzi, poddawaj swoje prace ocenie jeśli dopiero zaczynasz – potrafią one często wytrącić z równowagi, ale w pewnym momencie na pewno zaczniesz ufać bardziej sobie niż innym. Wyrobisz własne zdanie i styl. Krytyka działa stymulująco, ale nie należy się nią szczególnie przejmować – analizuj ją, ale nie załamuj się, gdy jest zbyt ostra. Zawsze znajdzie się ktoś, kto robi coś gorzej od Ciebie – to znaczy, że jesteś o krok do przodu.

3. Porządek w social mediach

Social media to potężne narzędzie, ale jest to też obraz Twojego świata. W końcu, z kim przystajesz, takim się stajesz – ślepe lajkowanie stronek z memami, wiedzą bezużyteczną, ciekawostkami ze świata celebrytów potrafi zaśmiecić głowę jak nic innego. Nadmiar informacji atakujących nas z każdej strony może mieć tragiczne skutki, dlatego warto to ograniczyć. Uporządkuj swoje social media – spraw, by stały się inspirujące, wartościowe – to naprawdę od Ciebie zależy, jakie będzie Twoje życie w sieci.

Zainspiruj się:

4. Offline

Jak już jesteśmy przy social mediach – warto czasem włączyć tryb samolotowy. Wyskocz do biblioteki, księgarni, kolekcjonuj ciekawe wydania, albumy o każdej dziedzinie sztuki, czy po prostu podczas pracy nad męczącym projektem pójdź na spacer i obserwuj. Interesuj się sztuką w Twoim mieście – na pewno znajdziesz coś ciekawego.

Inspiracje, a proces projektowania 2

5. Eksploruj różne zakamarki sztuki

Rozwijaj swój gust – od filmu przez muzykę po sztuki wizualne. Poszukuj ciekawych, nietypowych projektów, realizacji. Często to w najbardziej niszowych, eksperymentalnych zjawiskach odnajdziesz inspiracje, które za kilka lat odmienią świat sztuki i projektowania. Nie bój się sztuki awangardowej, bądź odważny – czasem niezrozumiałe na pozór rzeczy kryją w sobie coś wyjątkowego, co potrafi zainspirować. Nawet, jeśli Twój projekt ma być zachowawczy, to posiadając bardzo szeroką wiedzę, będzie Ci łatwiej poruszać się po różnych płaszczyznach. Czasem jedno, drobne nieszablonowe rozwiązanie w bardzo szablonowym projekcie stanowi o jego wyjątkowości, dodaje smaku.

6. Najlepsze strony dla grafików, designerów

Na koniec coś najbardziej oczywistego – inspirujące strony, których w Internecie jest cała masa. Staraj się nie zgapiać, ale śledź je, przeglądaj projekty grafików z całego świata – oni tworzą aktualne trendy. Z łatwością krążąc po takich stronach zauważysz, co aktualnie jest modne, a co było 5 lat temu.

  • Behance.net
    Jedna z najpopularniejszych platform z portfolio artystów z całego świata, obecnie należąca do Adobe.
  • Dribble.com
    Bardzo popularna strona, na której projektanci prezentują screeny, szkice, czy też prace zarówno ukończone, jak i podczas procesu projektowania.
  • Abduzeedo.com
    Codzienna, starannie wyselekcjonowana dawka inspiracji z najwyższej półki.
  • Tumblr.com
    Platforma blogowa, z której bardzo często korzystają graficy, artyści, projektanci do tworzenia swoich portfolio lub moodboardów. Tumblr to ogromna przestrzeń do eksplorowania.
  • Instagram.com
    Instagram wydaje się idealnym narzędziem do szybkiej prezentacji swojego portfolio, dlatego warto obserwować ciekawe profile ulubionych artystów. Na Instagramie często ląduje więcej prac niż do pięknie dopieszczonego portfolio na stronie internetowej czy Behance. Często artyści zdradzają tam sposoby swojej pracy, czy komunikują się z fanami. Dlatego nawiązując do jednego z powyższych punktów – warto zadbać, aby Twój feed był wartościowy i pełen inspirujących projektów.
  • Pinterest
    Dla wielu jest to niezbędna aplikacja – idealna do tworzenia i podglądania moodboardów innych artystów.
  • Designspiration.com– nazwa mówi za siebie 🙂

Inspiracje, a proces projektowania 3