Blog

Digital painting

Digital painting – co to takiego?

Digital painting to rysowanie i malowanie za pomocą tabletu graficznego i programu do edycji grafiki rastrowej. Taka forma tworzenia ilustracji daje swobodę eksperymentowania z rysunkiem i malarstwem dzięki różnorodności pędzli, kolorów i efektów. Gotowa ilustracja to plik na komputerze, który przygotowany w odpowiedniej rozdzielczości, nadaje się także do druku.

Narzędzia i programy

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i programów do tworzenia ilustracji komputerowych i malowania cyfrowego. Do pracy wymagany jest tablet graficzny, który „przenosi” ruchy naszego pióra na ekran komputera. Możemy wybierać między tabletami podkładkowymi, a ekranowymi. Dla osób początkujących, ten pierwszy w zupełności wystarczy.

Kolejnym niezbędnym narzędziem jest program do grafiki rastrowej. Popularne są np. Adobe Photoshop, Procreate, Paint Tool SAI, Medibang Paint Pro, Corel Painter, Affinity Designer i całkowicie darmowa Krita.

 

Digital painting

Współczesny malarz

Niestety, gadżet w postaci tabletu i dobry program nie wystarczy do stworzenia pięknych ilustracji, potrzebujemy przede wszystkim umiejętności tradycyjnego rysowania. Oczywiście, malowanie digitalowe nieco ułatwia nam zadanie, gdyż nie trzeba mieszać kolorów jak tradycyjny malarz. Możemy cofnąć pomyłki, zamiast zmazywać je gumką, a rozbudowane opcje programów graficznych oferują różnorodne pędzle i efekty. Ostatecznie to nasza ręka stawia kreski i nada cały wygląd ilustracji.

Od szkicu…

Wstępem do rysowania jest stworzenie szkicu, który określi kompozycję i główne kształty naszego rysunku. Nie musimy martwić się o jego dokładność, ponieważ na szczegółach skupimy się w późniejszych etapach pracy. Powinniśmy upewnić się jednak, że rysunek jest poprawny, w przeciwnym wypadku błędy popełnione w czasie szkicowania będą sprawiały nam kłopoty w dalszych etapach. Szkic możemy wykonać od razu na tablecie albo użyć tradycyjnego ołówka i kartki papieru. Taki rysunek fotografujemy lub skanujemy i przenosimy na komputer.

…do dzieła

Następnym krokiem jest wypełnianie obrazu kolorem. Tu należy zdecydować czy chcemy zachować kontury, czy pracujemy jedynie kolorem. Pracę ułatwi rozmieszczanie różnych elementów na oddzielnych warstwach – pozwala to na ich modyfikowanie i ustalanie kolejności. Dzięki różnym gradientom kolorów możemy zmienić intensywność kolorów na obrazie. Ostatnim i najważniejszym etapem pracy, jest ustalenie kąta padania światła. Światło i cień w największym stopniu wpływają na ostateczny odbiór grafiki. To one pozwolą nadać głębię i trójwymiarowość obrazu.

Digital painting 3

Na koniec możemy dodać tekstury, wszelkie odblaski, poprawić kontrast oraz kolorystykę naszej pracy. Użyjemy do tego narzędzi takich jak mieszanie warstw, suwaków manipulujących kolorem oraz walorem naszego obrazka.

Korzystanie z Photoshopa lub innych programów graficznych może wydawać się skomplikowane, a nazwy narzędzi i efektów tajemnicze, ale pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza, a digital painting jest łatwiejszy, niż się wydaje.
To, co? Pędzle… wróć tablety w dłoń i malujemy!